За Велигден и 1-ви Мај Берово најавува голем андерграунд фестивал
Насловна Актуелно Вести За Велигден и 1-ви Мај Берово најавува голем андерграунд фестивал

Топло добредојде! Градоначалник на општина Берово Драги Наџински..

За Велигден и 1-ви Мај Берово најавува голем андерграунд фестивал

„Mayday Festival“ се враќа во полн сјај. Автентичниот поглед на андерграунд културата во 2017-та ќе го примаме во двојна доза, со многу повеќе задоволство. По силниот старт од минатата година во Берово, „Mayday Festival“ во 2017-та првиот „мајски ден“ ќе го доживееме на 16-ти Април, викендот за Велигден, со нови артисти од највисок ранг за ценителите и фановите на techno и house идеологијата под насловот „Mayday Easter“.

 

Втората епизода на задоволство „Mayday Spring Sensation“ ќе започне на 30-ти Април малку пред полноќ, за да го дочекаме месец Мај со вистинска пролетна сензација и воодушевување.

За локација на настанот и овој пат погледот го вртиме кај спортската сала „Македонски Бранители“ во Берово која што располага со капацитет и можности да ги собере сите фанови на фестивалот. Оваа година, лајнапот ќе биде доста поголем и поагресивен. За фестивалот веќе се букирани најдобрите техно и хаус артисти од регионат (Stefan Popov –Yalta Bulgaria, Nikifor, Flooder и Micajkov, Artivulaee, а како звезда на фестивалот организаторите го најавуваат гостувањето на еден од најдобрите tech house млади артисти во Европа (Franz Costa-Solid Grooves- Italy)

И ова издание ќе биде запаметено по сценичениот перформанс на клубските танчери, кој му додаваат дополнителна доза футуристичко задоволство на фестивалот.

Технички фестивалот ќе биде продуциран на највисоко ниво, најдобриот звучен систем на JBL, светло и лед визуелна илустрација.

Влезот на второто издание на фестивалот повторно ќе биде слободен за сите жители и гости на градот. Но овојпат, заради огромниот интерес и големата посетеност која што Берово ја има за двата продолжени викенди за Велигден и 1-ви Мај влезот ќе биде достапен со предходна направена резервација и листа на гости.

 

Фестивалот е дел од програмата Берово град на културата во 2017 година.

13198454_600739373418608_3216041151174457876_o
13198454_600739373418608_3216041151174457876_o
13243728_600739173418628_2989050489121137344_o
13243984_600739653418580_2381090763483422872_o
13246382_600738023418743_1287390578008054074_o
13247922_600738696752009_186525692853102787_o
mayday 2017 poster b2 jpg

 

 

Анализа на состојбите во социјалната заштита и социјалното вклучување на локално нивоПолитичко акциона и правна рамка за човекови права Како локалниот развој да има влијание на ситеУПАТСТВО ЗА ДОБИВАЊЕ НА ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗА ОБЈЕКТИ КОИ ВО  РАМКИ НА ИПАРД ПРОГРАМАТА СЕ ГРАДАТ НА ГРАДЕЖНО  ЗЕМЈИШТЕ ЗА КОЕ Е ДОНЕСЕНА УРБАНИСТИЧКО-ПЛАНСКА ДОКУМЕНТАЦИЈА

Стратегии