Вести
Насловна Актуелно

Топло добредојде! Градоначалник на општина Берово Звонко Пекевски...

 

Вести

Одржан традиционалниот маскенбал на дечињата од детската градинка

Дечињата од ОЈУДГ„23-Август“ од Берово, Русиново, Смојмирово, Митрашинци, и Будинарци денеска дефилираа низ Берово со што традиционално го одржаа првоаприлскиот маскенбал кој беше одложен заради неповолните временски услови.

Прочитај повеќе: Одржан традиционалниот маскенбал на дечињата од детската градинка

 

Организирана првата регионална свечена академија по повод Светскиот ден на Ромите

По повод Светскиот ден на Ромите 8-ми април, во организација на Конзорциумот од ромски невладини организации од источна Македонија во Виница се одржа првата регионална свечена академија одбележувајќи го овој значаен ден за Ромите.

Прочитај повеќе: Организирана првата регионална свечена академија по повод Светскиот ден на Ромите

 

Велигденската прослава го наполни плоштадот во Берово

Централната прослава на еден од најголемите христијански празници Велигден, и оваа година го наполни плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово.

Како и секоја година на манифестацијата организирана од Општина Берово и домот на култура “Димитар Беровски“ од Берово најголемо внимание привлече традиционалниот избор на најцврсто Велигденско јајце во кој од пријавените 100 јајца на крајот победник беше Мартин Топаловски кој во финалниот меч го победи Ангел Биковски.

Прочитај повеќе: Велигденската прослава го наполни плоштадот во Берово

   

Велигденска честитка од градоначалникот Пекевски

Почитувани сограѓани,

Дозволете ми да Ве поздравам и да Ви посакам добра мисла, мир и спокој за сите верници.

Празнувањето на Велигден е традиција, тоа е дел од нашето духовно и национално богатство.

На најсветлиот и најголемиот Христијански празник да Ви посакам мигови на радост, спокој и љубов во секој дом. На денот која ја славиме победата на животот над смртта, да се потсетиме дека само со верба во себе и почит кон другите ќе успееме да се избориме со предизвиците кои ги носи животот.

Велигден ни дава радост и нова надеж, не поттикнува да ги надминеме поделбите, да создаваме добри дела и да се почитуваме. Само сложни и обединети во овие празнички денови можеме да се избориме за подобра иднина и успех за сите нас.

Нека е за многу години големиот христијански празник.

Христос Воскресна!

Навистина Воскресна.

Прочитај повеќе: Велигденска честитка од градоначалникот Пекевски

 

Во вторник ќе се одржи традиционалниот маскенбал

Поради неповолните временски услови во неделата на 01 април, Детската градинка од Берово ги известува сите родители, роднини и граѓани на општината дека традиционалниот маскенбал ќе се одржи во вторник (10 април) кога ќе продефилираат дечињата од сите групи од градинката во Берово како и од клоновите од населените места во општината.

Прочитај повеќе: Во вторник ќе се одржи традиционалниот маскенбал

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

 

Органи во состав на ЕЛС Општина Берово

 

 

 

 

Анализа на состојбите во социјалната заштита и социјалното вклучување на локално нивоПолитичко акциона и правна рамка за човекови права Како локалниот развој да има влијание на ситеУПАТСТВО ЗА ДОБИВАЊЕ НА ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗА ОБЈЕКТИ КОИ ВО  РАМКИ НА ИПАРД ПРОГРАМАТА СЕ ГРАДАТ НА ГРАДЕЖНО  ЗЕМЈИШТЕ ЗА КОЕ Е ДОНЕСЕНА УРБАНИСТИЧКО-ПЛАНСКА ДОКУМЕНТАЦИЈА

Стратегии