Opstina Berovo

Топло добредојде! Градоначалник на општина Берово Драги Наџински..

 

 

images/stories/ovoski.jpg

Ниските температури им се закануваат на овошките

Студот им се заканува на земјоделците. Температурите, особено утринските, кои во наредните денови ќе се спуштат и до минус четири степени, може да им наштетат на овошките и на виновата лоза, предупредуваат агрометеоролозите.

Повеќе...
 
images/stories/2017/mosa/dsc_0021.jpg

Интензивно се работи на реализација на проектот за рехабилитација и проширување на канализационата мрежа во Берово

Градоначалникот на Општина Берово продолжува со подобрување на инфраструктурата во градот, решавање на комуналните проблеми на граѓаните a воедно и подобрување на квалитетот на живот.

Повеќе...
 
images/stories/2017/sp/dsc_0200.jpg

Одиграни спортски игри за деца од 8 до 10 години во спортската сала “Македонски бранители“ во Берово

120 дечиња на возраст од 8 до 10 години од основните училишта од Берово и Пехчево беа дел од спортскиот настан “Спортот и семејните вредности“ кој се одржа во спортската сала “Македонски бранители“ во Берово.

Повеќе...
 
images/stories/gradonacalnik1.jpg

Христос Воскресе – Велигденска честитка од градоначалникот на Oпштина Берово

Драги мои сограѓани,

Денес кога Исус Христос ја победи смртта со бессмртноста, денес кога Исус Христос ни го трасираше патот кон милосрдието, кон љубовта, кон почитта, сакам да ја искористам приликата да Ве поздравам со поздравот “Христос Воскресе, Христос Воскресе, Христос Воскресе“, и да продолжиме да го следиме патот на Исусовото одење зашто тој е тежок но секогаш исправен.

Повеќе...
 
images/stories/2017/saem/saem3.jpg

Детски мини саем на наука и технологија одржан во ООУ Дедо Иљо Малешевски

Детски мини саем на наука и технологија се одржа во ООУ Дедо Иљо Малешевски во рамките на проектот ,,ТЕСЛА,, кој е дел од програмата Е-ТВИНИНГ.

Повеќе...
 
images/stories/2017/veligden17/dsc_0100.jpg

Голема Велигденска прослава во Берово

Централната прослава на еден од најголемите христијански празници Велигден, и оваа година го наполни плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово.

Повеќе...
 
images/stories/veligden.jpg

Етно групата Монистра на традиционална прослава на најголемиот Христијански празник ВЕЛИГДЕН во Берово

Општина Берово го продолжува традиционалното празнување на еден од најголемите  христијански празници ВЕЛИГДЕН.

Голема прослава ќе се одржи на плоштадот   “Димитар Беровски“ во Берово на 16-ти април  (недела – прв ден Велигден) со почеток на програмата во 11 часот.

Повеќе...
 
images/stories/mayday2.jpg

За Велигден и 1-ви Мај Берово најавува голем андерграунд фестивал

„Mayday Festival“ се враќа во полн сјај. Автентичниот поглед на андерграунд културата во 2017-та ќе го примаме во двојна доза, со многу повеќе задоволство. По силниот старт од минатата година во Берово, „Mayday Festival“ во 2017-та првиот „мајски ден“ ќе го доживееме на 16-ти Април, викендот за Велигден, со нови артисти од највисок ранг за ценителите и фановите на techno и house идеологијата под насловот „Mayday Easter“.

Повеќе...
 

 

 

Анализа на состојбите во социјалната заштита и социјалното вклучување на локално нивоПолитичко акциона и правна рамка за човекови права Како локалниот развој да има влијание на ситеУПАТСТВО ЗА ДОБИВАЊЕ НА ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗА ОБЈЕКТИ КОИ ВО  РАМКИ НА ИПАРД ПРОГРАМАТА СЕ ГРАДАТ НА ГРАДЕЖНО  ЗЕМЈИШТЕ ЗА КОЕ Е ДОНЕСЕНА УРБАНИСТИЧКО-ПЛАНСКА ДОКУМЕНТАЦИЈА

Стратегии